For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and
ID: 2465886 • Letter: F
Question
For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions): Assume that the variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses. What is Wicker Company's contribution margin? Round to the nearest million. (Give answer in millions of dollars.) What is Wicker Company's contribution margin ratio? Round to one decimal place. How much would income from operations increase if same-store sales increased by $1,600 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or fixed sts? Round your answer to the closest million.Explanation / Answer
Solution:
a. Contribution Margin = Sales - Variabl expenses
ans- $7,476 millions.
b. Contribution margin ratio = $7,476 / $26,700 = 28%
c. Sales = $26,700 + $1,600 = $28,300
Contribution = 28% of sales
Hence variable cost = 72% of sales
Variable costs = $20,376
Fixed costs = $4,336 + 60% of $3,900 = $4,336 + $2,340 = $6,676
Income from operations = $28,300 - $20,376 - $6,676 = $1,248 millions.
Sales $26,700 Less: Food $10,964 Payroll 6,700 General selling expenses (40%) 1,560 19,224 Contribution Margin 7,476Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.