For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and
ID: 2466397 • Letter: F
Question
For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions): Assume that the variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses, a. What is Wicker Company's contribution margin? Round to the nearest million. (Give answer in millions of dollars.) b. What is Wicker Company's contribution margin ratio? Round to one decimal place. c. How much would income from operations increase if same-store sales increased by $800 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or fixed costs?Explanation / Answer
Fixed cost
Rent, Depreciation = 3537
General selling , and administrative = 60 % of 2100, =1260
Total fixed = 3537 + 1260,=4797
Variable cost's
Food & Packaging = 4443
Payroll = 3600
Genearl selling & administrative - 40 % of 2100,= 840
Total Variable = 4443+3600+840,= 8883
Sale = 14100
a) Contribution margin = Sales - Variable cost
= 14100 - 8883,= 5217 million
b) Contribution margin % = Contribution / sales
= 5217 / 14100,= 37 %
c) income from operation will increase by 37 % x 800 million,= 296 million
i.e = contribution margin on additional sales .
Fixed cost willl have no effect on this sale as it has already been recovered earlier on 14100 sale
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.