For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and
ID: 2467736 • Letter: F
Question
For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions):
Sales $17,800
Food and packaging $4,606
Payroll $4,500
Occupancy (rent, depreciation, etc.) $5,564
General, selling, and administrative expenses $2,600
Total: $17,270
Income from operations $530
Assume that the variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses.
a. What is Wicker Company's contribution margin? Round to the nearest million. (Give answer in millions of dollars.)
$ million
b. What is Wicker Company's contribution margin ratio? Round to one decimal place.
%
c. How much would income from operations increase if same-store sales increased by $1,100 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or fixed costs? Round your answer to the closest million.
$ million
Explanation / Answer
a.
Contribution margin=sales-variable cost
=17800-[(.4×2600)+4606+4500)
=17800-10146
=7654
b.
Contribution margin ratio=contribution margin/sales
=7654/17800
=43%
c .
New sale=17800+1100=18900
Variable cost=(1100/18900)×10146
=10736.51
Fixed cost=(.6×2600)+5564
=7124
New income from operation=18900-10736.51-7124
=1039.49
Change in income from operation=1040-530=510
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.