A company paid $510,000 to purchase equipment and $16,000 to have the equipment
ID: 2465986 • Letter: A
Question
A company paid $510,000 to purchase equipment and $16,000 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 29,000 hours throughout its estimated useful life of six years. The estimated residual value of the equipment is $6,000. The company began using the equipment on May 1, 2016. The company has an October 31, 2016 year-end. It used the equipment for a total of 12,200 hours between May 1 and October 31, 2016. Using the units-of- production method, what amount of depreciation expense would the company report in the income statement prepared for the year-ended October 31, 2016?
Explanation / Answer
depreciation charged =$218746
cost of machine=(510000+16000)=526000
less residual value=6000
net cost=520000
total hour life=29000
so hourly depreciation=520000/29000
=17.93(app)
during six months perioed machine worked=12200 hours
so depreciation=12200*17.93
=$218746
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.