A company paid $500,000 to purchase equipment and $15,000 to have the equipment
ID: 2472812 • Letter: A
Question
A company paid $500,000 to purchase equipment and $15,000 to have the equipment delivered to and installed in the company's production facilities. The equipment is expected to be used a total of 28,000 hours throughout its estimated useful life of six years. The estimated residual value of the equipment is $5,000. The company began using the equipment on May 1, 2016. The company has an October 31, 2016 year-end. It used the equipment for a total of 11,200 hours between May 1 and October 31, 2016. Using the units-of- production method, what amount of depreciation expense would the company report in the income statement prepared for the year-ended October 31, 2016?A. $102,000 B.$198,000 C.$204,000 D.$206,000
Explanation / Answer
Equioment cost =500,000+15,000=515,000.
Total hours=28,000 hours.
Using the units-of- production method
Depreciation=Cost-Salvage value/Total hours*hours worked=515,000-5000/28,000*11,200=$204,000.
Depreciation on units of production method not considered period.
amount of depreciation expense would the company report in the income statement prepared for the year-ended October 31=$204,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.