A company just starting in business purchased three merchandise inventory items
ID: 2466435 • Letter: A
Question
A company just starting in business purchased three merchandise inventory items at the following prices . First purchased$ 80; second purchase $95; the third $85. If a company sold two units for a total of $250 and used FIFO costing , the gross profit for that period would be what ? A company just starting in business purchased three merchandise inventory items at the following prices . First purchased$ 80; second purchase $95; the third $85. If a company sold two units for a total of $250 and used FIFO costing , the gross profit for that period would be what ?Explanation / Answer
ANS;
Initial purchase price = 80 + 95 + 85 = 260
per unit avg = 260/3= 86.66$
2 units sale price = 240
price per unit =120$
profit = 33.33 $ per unit = 100$ profit total
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.