A company is trying to determine how to allocate its $145,000 advertising budget
ID: 353141 • Letter: A
Question
A company is trying to determine how to allocate its $145,000 advertising budget for a new product. The company is considering newspaper ads and television commercials as its primary means for advertising. The following table summarizes the costs of advertising in these different media and the number of new customers reached by increasing amounts of advertising: Media & Number of Ads Number of New Cost Per Ad In Customers Reached Dollars Newspaper:1-10 Newspaper 11 -20 Newspaper: 21-30 Television: 1-5 Television: 6 10 Television: 11 15 900 700 400 10,000 7,500 5,000 1,000 900 800 12,000 10,000 8,000 For instance, each of the first 10 ads the company places in newspapers will cost $1,000 and is expected to reach 900 new customers. Each of the next 10 newspaper ads will cost $900 and is expected to reach 700 new customers. Note that the number of new customers reached by increasing amounts of advertising decreases as the advertising saturates the market. Assume the company will purchase no more than 30 newspaper ads and no more than 15 television ads. How many ads should the company place to maximize the number of new customers reached by advertising? 1. Formulate the LP model for this problem 2. Create the spreadsheet model and use Solver toExplanation / Answer
An LP to maximize the number of new customers reached is formulated below:
Let R1 = # radio ads in 0-10 range
R2 = # radio ads in 11-20 range
R3 = # radio ads in 21-30 range
T1 = # TV ads in 0-5 range
T2 = # TV ads in 6-10 range
T3 = # TV ads in 11-15 range
Maximize 900R1 + 700R2 + 400R3 + 10000T1 + 7500T2 + 5000T3
Subject to:
R1 <= 10 (upper limit for type 1 radio ads)
R2 <= 10 (upper limit for type 2 radio ads)
R3 <= 10 (upper limit for type 3 radio ads)
T1 <= 5 (upper limit for type 1 TV ads)
T2 <= 5 (upper limit for type 2 TV ads)
T3 <= 5 (upper limit for type 3 TV ads)
R1 + R2 + R3 <= 30 (radio ads purchase limit)
T1 + T2 + T3 <= 15 (TV ads purchase limit)
1000R1 + 900R2 + 800R3 + 12000T1 + 10000T2 + 8000T3 <= 145000 (budget constraint)
R1, R2, R3, T1, T2, T3 <= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.