A company is planning to purchase a machine that will cost $54,000 with a six-ye
ID: 420885 • Letter: A
Question
A company is planning to purchase a machine that will cost $54,000 with a six-year life and no salvage value. The company expects to sell the machine's output of 3,000 units evenly throughout each year. A projected income statement for each year of the asset's life appears below. What is the payback period for this machine? Sales Costs: Manufacturing Depreciation on machine Selling and administrative expenses Income before taxes Income tax (40%) Net income $ 126,000 $64,000 9,000 42,000 (115,000) $ 11,000 (4,400) $ 6,600Explanation / Answer
Payback period = Cost of Project/Average net income annually
Cost of project = 54000 $
Average net income annually = 6600 $
Payback period = 540000/6600 = 8.18 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.