A company is planning to purchase a machine that will cost $32,400, have a six-y
ID: 2526534 • Letter: A
Question
A company is planning to purchase a machine that will cost $32,400, have a six-year life, and be depreciated over a three-year period with no salvage value. The company expects to sell the machine's output of 3,000 units evenly throughout each year. A projected income statement for each year of the asset's life appears below. What is the payback period for this machine?
1.25 years.
6.00 years.
3.17 years.
3.75 year.
1.59 years.
Sales $132,000 Cost: Manufacturing $53,400 Depreciation on machine 5,400 Selling and administrative expenses 44,000 (102,800) Income before taxes $29,200 Income tax (30%) (8,760) Net income $20,440Explanation / Answer
Answer:
payback period=1.25 year
Working notes for the above answer is as under
Payback Period
= Initial Investment/Annual Cash Inflow
Annual Cash Inflow
= Net Income + Depreciation
= 20440 + 5400
= 25840
Payback Period
= Initial Investment/Annual Cash Inflow
= 32400/25840
= 1.25 Years
Payback period =1.25 year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.