Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics.
ID: 2467574 • Letter: E
Question
Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics. It is considering the purchase of a new computer-aided design and manufacturing machine for $452,500. The company believes that with this new machine it will improve productivity and increase quality, resulting in an increase in net annual cash flows of $119,567 for the next 6 years. Management requires a 10% rate of return on all new investments.
A.) Calculate the internal rate of return on this new machine. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 10.)
B.) Should the investment be accepted?
Explanation / Answer
A) Initial investment 452500 Net annual cash flow 119567 n = 6 years IRR is when NPV = 0 Let us assume the rate of return to be 15% then NPV = CF * ( 1 -( 1 + i)-n)/i - Initial Investment = 119567 * ( 1 - ( 1 +0.15)-6)/0.15 - 452500 = 119567 * ( 1 -0.4323)/0.15 - 452500 = 119567 * 0.5677/0.15 - 452500 = 119567 * 3.7847 - 452500 = 452521.2 - 452500 = 21.2 Hence IRR = 15% B) Yea the project should be accepted as the IRR is greater than the required rate of return
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.