Alex Miller, Inc., sells car batteries to service stations for an average of $30
ID: 2469520 • Letter: A
Question
Alex Miller, Inc., sells car batteries to service stations for an average of $30 each. The variable cost of each battery is $20 and monthly fixed manufacturing costs total $10,000. Other monthly fixed costs of the company total $8,000.
Required: a. What is the breakeven point in batteries?
b. What is the margin of safety, assuming sales total $60,000?
c. What is the breakeven level in batteries, assuming variable costs increase by 20%?
d. What is the breakeven level in batteries, assuming the selling price goes up by 10%, fixed manufacturing costs decline by 10%, and other fixed costs decline by $100?
calculation..
Explanation / Answer
a. x is break even units. At break even point no profit no loss. so profit is $0.
$30x-$20x - $10,000-$8,000= 0
$10x=$18,000
x =1800 batteries.
b. Margin of safety= actual sales- sales at BEP
=$60,000-($30*1800)
=$6,000
c.New Variable cost = $20*1.2= $24
$30x-$24x - $10,000-$8,000= 0
$6x=$18,000
x=3000 batteries
d. Revised sales price=$30*1.10=$33, Revised fixed cost $10,000*90%=$9000, Revised other fixed cost= $8000-$100 =$7900
$33x-$20x - $9,000-$7900= 0
$13x=$16900
x=1300 batteries
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.