An appraiser is estimating the highest and best use of a vacant site. One of the
ID: 2470375 • Letter: A
Question
An appraiser is estimating the highest and best use of a vacant site. One of the alternatives being considered as a use for the site is a building that would cost $1 million to construct the improvements. Under this use, NOI is estimated to be $120,000 per year. Assume that an appropriate building capitalization rate (RB) is 10 percent and an appropriate land capitalization rate is 8 percent. What is the estimated residual value of the land under this use? What is the total property value? Please include calculator key strokes (i.e., inputs for PV, FV, PMT, N, I)
Explanation / Answer
Net operating income = $120,000
Investments = $1,000,000
Land capitalization rate = 8%
Residual value of land = $120,000 – ($1,000,000 * 8%) = $40,000
Building cash flow = net operating income – Return to the land = $120,000 – ($1,000,000 * 8%) = $40,000
Value of building = $40,000 / 10% = $400,000
Total property value = $1,000,000 + $400,000 = $1,400,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.