Mackson Products distributes a single product, a woven basket; its selling price
ID: 2470884 • Letter: M
Question
Mackson Products distributes a single product, a woven basket; its selling price is $8 and its variable cost is $6 per unit. The company’s monthly fixed expense is $5,500.
Solve for the company’s break-even point in unit sales using the equation method.
Solve for the company’s break-even point in sales dollars using the equation method and the CM ratio.
Solve for the company’s break-even point in unit sales using the contribution margin method.
Solve for the company’s break-even point in sales dollars using the contribution margin method and the CM ratio.
Explanation / Answer
Contribution per unit = selling price per unit - variable cost per unit = $8 - $6 = $2/unit
Contribution margin ratio = contribution per unit . selling price per unit = $2/$8 = 0.25
Break even poin in units = Fixed cost / contribution per unit = $5500 / $2 per unit = 2750 units
Break even point in dollars = Fixed cost / contribution margin ratio = $5500 / 0.25 = $22000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.