Spiller Corp. plans to issue 12%, 9-year, $580,000 par value bonds payable that
ID: 2473473 • Letter: S
Question
Spiller Corp. plans to issue 12%, 9-year, $580,000 par value bonds payable that pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are dated December 31, 2013, and are issued on that date. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your answers to nearest whole dollar.)
If the market rate of interest for the bonds is 10% on the date of issue, what will be the total cash proceeds from the bond issue?
Table values are based on:
N=
I=
Cash Flow Table value Amount present value
Present(maturity)
value Interest(annuity)
Total Cash proceeds
Explanation / Answer
Interest Income on due date = Bond value * 12%/2
=$580000 * 12%/2
= $34800
Calculation of cash proceeds:
When the interest payment are made semi annually then there are 3 adjustments which are required:
1. Divide the discounting factor by 2 i.e. 10%/2 = 5%
2. Divide the interest % by 2 i.e. 12%/2 = 6%
3. Multiply the duration of bonds by 2 i.e. 9 years * 2 = 18 Years
Particulars Amount Discounting Factor Present Value Interest payment semi annaully 34800 @5% for 18 years = 11.69 406812 Maturity value 580000 @5% at 18th year = 0.415 240700 Present value of cash proceeds 647512Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.