Archer\'s cost accountant prepared the following static budget based on expected
ID: 2475446 • Letter: A
Question
Archer's cost accountant prepared the following static budget based on expected activity of 4,000 units for the May 2016 accounting period: If Archer's sales manager were to prepare a flexible budget for expected activity of 4,300 units, budgeted net income on this flexible budget would be? If Archer actually produced and sold 4,300 units at $20 each, what is the sales revenue activity/volume variance? If Archer actually incurred the following costs during May 2016: What is the flexible budget variance for: indicate favorable/unfavorable for full credit Fixed costs: Variable costs: What is the Sales price variance:Explanation / Answer
Archer Budget Variance Static Budget Flexible Budget Actual Result Details Per unit Total Amt $ Per unit Total Amt $ Units 4,000 4,300.00 Budget Details Sales Revenue 16.00 64,000 16.00 68,800 86,000 17,200 F Variable Costs 8.50 34,000 8.50 36,550 37,625 1,075 U Contribution Margin 7.50 30,000 7.50 32,250 48,375 Fixed costs 18,000 18,000 22,200 4,200 U Net Income 12,000 14,250 26,175 11,925 1 Budgeted net Income on 4300 units level= 14,250 2 When actual qty sold =4300 Actual sales price =20 Budgeted sales price=16 Sales revenue Volume Variance= Budgeted Sales price*(Actual Qty Sold-Budgeted Qty of sale) =16*(4000-4300)= 4,800 Favorable 3 Flexible Budget Variances a. Fixed cost=22200-18000= 4,200 Unfavorable b. Variable costs=37625-36550= 1,075 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.