Grace Company manufactures candles. The standard direct materials quantity requi
ID: 2475640 • Letter: G
Question
Explanation / Answer
Direct Labor Rate Variance
= (Actual Rate - Standard Rate) * Actual Hours
= ($4-$3) * 15000
= $15,000 (unfavorable)
Direct Labor Efficiency variance
= (Actual Hours - Standard Hours) * Standard Rate
= (15000-(7200*2)) * 3
= $1800 (unfavorable)
Direct Labor Total Variance
= Direct Labor Rate variance + Direct Labor Efficiency variance
= $16,800
Or
Standard cost for actual production - Actual cost
= (7200*2*3) - (15000*4)
= $16,800
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.