On January 2, Luft Co. established a noncontributory defined-benefit pension pla
ID: 2475712 • Letter: O
Question
On January 2, Luft Co. established a noncontributory defined-benefit pension plan covering all employees and contributed $400,000 to the plan. At December 31, Luft determined that the annual service and interest costs of the plan were $720,000. The expected and the actual rate of return on plan assets for the year was 10%. Luft's pension expense has no other components. What amount should Luft report in its December 31 balance sheet as a liability for pension benefits?
$280,000
$320,000
$360,000
$720,000
I do not know
$280,000
$320,000
$360,000
$720,000
I do not know
Explanation / Answer
correct option is "A"
Balance in fund = 400000+ (400000*.10) = 440000
Pension expense = 720000
Liability = 440000-720000= 280000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.