On January 1, 2013, Hackman corporation issues $1million face value 8% bonds dat
ID: 2479798 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, Hackman corporation issues $1million face value 8% bonds dated January 1, 2013, for $1,038,000. The bonds pay interest semiannually on June 30 and December 31 and are due December 31,2017. Hackman uses the straight-line amortization methodRecord the issurance of the bonds and the first two interest payments. On January 1, 2013, Hackman corporation issues $1million face value 8% bonds dated January 1, 2013, for $1,038,000. The bonds pay interest semiannually on June 30 and December 31 and are due December 31,2017. Hackman uses the straight-line amortization method
Record the issurance of the bonds and the first two interest payments.
Record the issurance of the bonds and the first two interest payments.
Explanation / Answer
Premium on bonds payable = 1038000 - 1000000 = $38000
Number of years for which the bonds were issued = 5 years.
Semi-annual amortization of premium = 38000/5 = $7600
Semiannual interest payment = $1000000 x 8% x 0.5 = $40000
2013
Jan 1
Cash Dr. $1038000
Premium on bonds payable...................... Cr. $38000
Bonds payable.............................................Cr. $1000000
(issue of bond recorded)
June 30
Interest expense....................Dr. $32400
Premium on Bonds payable....Dr. $7600
Cash.................................................Cr. $40000
(Interest expense recorded)
Dec 31
Interest expense....................Dr. $32400
Premium on Bonds payable....Dr. $7600
Cash.................................................Cr. $40000
(Interest expense recorded)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.