Leno Company makes swimsuits and sells these suits directly to retailers. Althou
ID: 2479939 • Letter: L
Question
Leno Company makes swimsuits and sells these suits directly to retailers. Although Leno has a variety of suits, it does not make the All-Body suit used by highly skilled swimmers. The market research department believes that a strong market exists for this type of suit. The department indicates that the All-Body suit would sell for approximately $115. Given its experience, Leno believes the All-Body suit would have the following manufacturing costs.
Direct materials $30
Direct labor 35
Manufacturing overhead 45
Total costs $110
What is the highest acceptable manufacturing cost Leno would be willing to incur to produce the All-Body swimsuit, if it desired a profit of $23 per unit? (Assume target costing.)
Explanation / Answer
selling price = $ 115
Let the highest acceptable cost = $ x
Desired profit = $ 23
We can say that:
COST + PROFIT = SELLING PRICE
X+23= 115
X= 115-23
X= $92
So the highest acceptable manufacturing cost = $ 92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.