Hawle Manufacturing Company is in the process of preparing its 2012 budget and i
ID: 2481279 • Letter: H
Question
Hawle Manufacturing Company is in the process of preparing its 2012 budget and is anticipating the following changes 10% increase in the number of units sold 20% increase in the direct material unit cost15% Increase In the direct labor cost per unit 10% Increase in the manufacturing overhead cost per unit 15% Increase in the marketing price14% increase in the administrative expenses Hawle does not keep any units in inventory The composition of the cost of finished products dining 2012 for materials, direct labor, and factory overhead, respectively, was in the ratio of 3 to 2 to 1 The condensed income statement for 2012 is as follows What Is the estimated cost of goods sold tor 2012 assuming the number o(units sold does not change? $623,000 $362,850 $430,500 $651,320Explanation / Answer
Cost of goods sold consists of direct material, direct labour and factory overhead.
direct material: direct labour :factory overhead = 3:2:1
Direct material = (3/6) * $369000 = $184500
Direct labour = (2/6) * $369000 = $123000
Factory Overhead = (1/6) * $369000 = $61500
Revised costs of goods sold:
Direct material = $184500 x 1.2 = $221400
Direct labour = $123000 x 1.15=$141450
Factory Overhead = $61500 x 1.10 = $67650
Revised cost of goods sold = $221400+$141450+$67650 = $430500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.