Hawaiian Specialty Foods purchased equipment for $19,000. Residual value at the
ID: 2533242 • Letter: H
Question
Hawaiian Specialty Foods purchased equipment for $19,000. Residual value at the end of an estimated four-year service life is expected to be $1,900. The machine operated for 2,400 hours in the first year, and the company expects the machine to operate for a total of 18,000 hours. Calculate depreciation expense for the first year using each of the following depreciation methods: (1) straight-line, (2) double- declining-balance, and (3) activity-based. (Do not round your intermediate calculations.) Depreciation Expense (1) Straight-line (2) Double-declining-balance (3) Activity-basedExplanation / Answer
(1) Straight-line
Depreciation expense = ($19,000 - $1,900)/4 = $4,275
(2) Double-declining-balance
Depreciation expense = $19,000 × 2/4 = $9,500
(3) Activity-based
Depreciation expense = [($19,000 - $1,900)/18,000 hours] × 2,400 hours = $2,280
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.