Tranter, Inc., is considering a project that would have a five-year life and wou
ID: 2484039 • Letter: T
Question
Tranter, Inc., is considering a project that would have a five-year life and would require a $1,650,000 investment in equipment. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net operating income each year as follows: (Ignore income taxes.)
All of the above items, except for depreciation, represent cash flows. The company's required rate of return is 14%.
Compute the project's net present value. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round discount factor(s) to 3 decimal places, intermediate and final answers to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Compute the project's internal rate of return to the nearest whole percent. (Round discount factor(s) to 3 decimal places and final answer to the nearest whole percent. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Annual Cash Flow = 270000 + 280000 = 550000
Time = 5 years
Project NPV = Present Value of cash inflow - 1650000
Present Value of cash Inflow = 550000 * PVIFA( 5 yr,14%) = 550000 * 3.4331= 1888150
NPV = 1888150 - 1650000 = 238150
For computing IRR, present value of cash inflows must equal 1650000
So, 550000 * PVIFA( 5 yr, X%) = 1650000
Or PVIFA( 5 yr,X%) = 3
Looking at the PVIFA table, we will see that in fifth year , PVIFA of 3 is close to 20%
So IRR = 20%
Total investment recovered till 3 years = 550000 * 3 = 1650000
Total investment cost = 1650000
Payback period = 1650000 / 550000 = 3 years
Simple Interest Rate = 550000 / 1650000 = 33.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.