Tranter, Inc., is considering a project that would have a five-year life and wou
ID: 2490012 • Letter: T
Question
Tranter, Inc., is considering a project that would have a five-year life and would require a $750,000 investment in equipment. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net operating income each year as follows: (Ignore income taxes.)
Tranter, Inc., is considering a project that would have a five-year life and would require a $750,000 investment in equipment. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net operating income each year as follows: (Ignore income taxes.)
Explanation / Answer
a. Cash flows per year = Net Income + Depreciation = 110000 + 140000 = $250000
NPV = Present Value of Cash inflows - Initial investment
= 250000 x 4.100 - 750000
= $275000
b. NPV @ 15% = 250000 x 3.352 - 750000 = $88000
NPV @ 20% = 250000 x 2.991 - 750000 = -$2250
IRR = Lower rate + [Lower rate NPV / (Lower rate NPV - Higher rate NPV)]
= 15 + [88000 / (88000 + 2250)]
= 15 + 0.98
= 16%
c. Payback period = 750000/ 250000 = 3 years
d. Investment = 750000
Per year = 750000/5 = $150000
Simple rate of return = Net income / Investment
= 110000 / 150000 x 100
= 73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.