Company prepares annual financial statements. On January 1, 2012, it purchased a
ID: 2484111 • Letter: C
Question
Company prepares annual financial statements. On January 1, 2012, it purchased a machine for $80,000. Its estimated useful life was 6 years and its estimated disposal value in 6 years was $7,000. Using straight-line depreciation, what is the adjusting entry on December 31, 2014?
Equipment and Retained Earnings both decrease by $13,333
Equipment and Paid-In Capital both decrease by $12,167
Equipment and Retained Earnings both decrease by $12,167
Equipment and Retained Earnings both increase by $24,333
Equipment and Retained Earnings both decrease by $24,333
Equipment and Paid-In Capital both decrease by $13,333
Explanation / Answer
Date of Machinery Purchase = January 1, 2012
Cost of the Machine = $ 80,000 and Estimated Disposal Value in 6 years = $ 7,000
Useful life of the Machine = 6 Years
Mehtod of Depreciation = Straight Line Method
Therefore, Depreciation per Year = (80,000 - 7000) / 6 = 63,000 / 7 = $ 12,167
The result of Depreciation, Reduces the Equipment and Retained earnings.
The Answer is
Equipment and Retained Earnings both decrease by $ 12,167
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.