Alpha Company produces toys for national distribution. The standard cost card fo
ID: 2485563 • Letter: A
Question
Alpha Company produces toys for national distribution. The standard cost card for one of its products shows the following: During the month of December, Alpha produced 2,000 units of the product. Actual purchasing and production figures for the month were: Direct Materials Purchased: 28,000 at a total cost of $14,560 Direct Materials Used in Production: 27,000 Direct Labor Incurred: 3,900 hrs. at a total cost of $22,425 Compute the following standard cost variances and clearly indicate whether the variance is Favorable (F) or Unfavorable (U). You must show your calculations to receive credit.Explanation / Answer
Material price variance = ( AR – SR ) AQ purchased
= (.52 - .56 ) 28,000
=1,120(F)
Material quantity(usage variance) = (AQ used – SQ) SR
= (27,000 – 2000*12) .56
=1,680(U)
Labor rate variance = (AR – SR ) AH
=(5.75 – 5.50) 3,900
=975(U)
Labor Efficiency variance= (AH – SH ) SR
=(3,900 – 2000*2) 5.50
=550(F)
Material price variance = ( AR – SR ) AQ purchased
= (.52 - .56 ) 28,000
=1,120(F)
Material quantity(usage variance) = (AQ used – SQ) SR
= (27,000 – 2000*12) .56
=1,680(U)
Labor rate variance = (AR – SR ) AH
=(5.75 – 5.50) 3,900
=975(U)
Labor Efficiency variance= (AH – SH ) SR
=(3,900 – 2000*2) 5.50
=550(F)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.