A group of private investors borrowed $30 million to build 300 new luxury apartm
ID: 2485772 • Letter: A
Question
A group of private investors borrowed $30 million to build 300 new luxury apartments near a large university. The money was borrowed at 6% annual interest, and the loan is to be repaid in equal annual amounts over a 40-year period. Annual operating, maintenance, and insurance expenses are estimated to be $4,000 per apartment. This expense will be incurred even if an apartment is vacant. The rental fee for each apartment will be $12,000 per year. What is the minimum occupancy rate that would make this investment feasible? (Choose the closest occupancy rate from the answers)
a. 80% b. 95% c. 75% d. 90% e. 85%
Explanation / Answer
Calculation of minimum occupancy rate that would make this investment feasible:
Assuming the minimum occupancy rate is X
At minimum occupancy rate the Present value cash inflow should be equal to Initial Cash outflows:
Annual Rent fees = (300 Apartments * X * $12000) =
$3,600,000*X
Less: Annual expenses = (300 Apartments * $4000)
$ 1,200,000
Annual Net Cash Flows = (A)
$3,600,000*X - $1,200,000
Present value of $ 1(6%, 40 years ) (B)
15.0463
Present value of Cash flows = (C) = A*B =
($3,600,000*X - $1,200,000)*15.0463
Initial Cash Outflows =
$ 30,000,000
Hence,
($3,600,000*X - $1,200,000)*15.0463 = $30,000,000
($3,600,000*X - $1,200,000)= $30,000,000/15.0463
($3,600,000*X - $1,200,000)= $1,993,845.66
($3,600,000*X = $1,993,845.66+$1,200,000
$3,600,000*X = $3,193,845.66
X = $3,193,845.66 /$3,600,000
X = 0.90 (Approx) = 90%
Hence Minimum Occupancy should be = 90%
Calculation of minimum occupancy rate that would make this investment feasible:
Assuming the minimum occupancy rate is X
At minimum occupancy rate the Present value cash inflow should be equal to Initial Cash outflows:
Annual Rent fees = (300 Apartments * X * $12000) =
$3,600,000*X
Less: Annual expenses = (300 Apartments * $4000)
$ 1,200,000
Annual Net Cash Flows = (A)
$3,600,000*X - $1,200,000
Present value of $ 1(6%, 40 years ) (B)
15.0463
Present value of Cash flows = (C) = A*B =
($3,600,000*X - $1,200,000)*15.0463
Initial Cash Outflows =
$ 30,000,000
Hence,
($3,600,000*X - $1,200,000)*15.0463 = $30,000,000
($3,600,000*X - $1,200,000)= $30,000,000/15.0463
($3,600,000*X - $1,200,000)= $1,993,845.66
($3,600,000*X = $1,993,845.66+$1,200,000
$3,600,000*X = $3,193,845.66
X = $3,193,845.66 /$3,600,000
X = 0.90 (Approx) = 90%
Hence Minimum Occupancy should be = 90%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.