Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Which of the following occurs when the board of directors declares a 3-for-1 sto

ID: 2486411 • Letter: W

Question

Which of the following occurs when the board of directors declares a 3-for-1 stock split on 17,000 outstanding shares of $24 par common stock? The par value of the stock increases to $48 per share. The par value of the stock remains the same. The number of outstanding shares remains at 17,000. The number of outstanding shares increases to 51,000. New Corporation had net income for 2016 of $79,000. New Corporation had 13,000 shares of common stock outstanding at the beginning of the year and 18,000 shares of common stock outstanding at the end of the year. There were 11,000 shares of preferred stock outstanding all year. During 2016, New Corporation declared and paid preferred dividends of $16,000. What is New Corporation's earnings per share? (Round the answer to two decimal places.) $4.06 $4.39 $5.10 $3.50 Lerner had net income for 2016 of $105,000. Lerner had 39,000 shares of common stock outstanding at the beginning of the year and 48,000 shares of common stock outstanding at the end of the year. There were 5,000 shares of preferred stock outstanding all year. During 2016, Lerner declared and paid preferred dividends of $29,000. On December 31, 2106, the market price of Lerner's common stock is $35 per share and the market price of its preferred stock is $63 per share. What is Lerner's price/earnings ratio? (Round any intermediate calculations and your final answer to the nearest cent) 14.50 36.00 16.00 20.00 The 2017 balance tor Mason Electronics reported the following items - with 2016 figures given for comparison: Net income for 2017 was $20,000. Compute the rate of return on common stockholder's equity for 2017. (Round your final answer to two decimal places) 3.76% 3 48% 8.33% 8.85%

Explanation / Answer

47 - D = 17000*3 = 51000 shares outstanding

48 - A = 79000 - 16000 = 63000

eps = 63000/(13000+18000 / 2) = 4.06

49- D 105000-29000 = 76000

76000 / 39000+48000 / 2 = 20.03

50 - C 8.13%

20000/ 246000 *100 = 8.13%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote