Question 25 -The all equity firm’s current cost of equity is 9.12 %. Market risk
ID: 2486663 • Letter: Q
Question
Question 25 -The all equity firm’s current cost of equity is 9.12 %. Market risk premium is 4% and risk free rate is 6%. The firm’s tax rate is 40%. The firm is considering refinancing by selling bonds and repurchasing stock. The new debt will be issued in the amount of $40 million, paying interest at a rate of 10%, and for every dollar of equity issued there will be 3.1 dollars of debt . What will the firm’s cost of equity be after refinancing?
Hint - book answer is 18.79%. What formulas to use?
Explanation / Answer
Answer:
Given:
Cost of equity (RE) = 9.12%
Return on debt (RD) = 10%
Debt/Equity = 3.1
Tax Rate = 0.40
In an all equity firm, Return on Asset is cost of equity
so, Return on asset (RA) = 9.12%
Calculation of cost of equity after refinancing:
RE = RA + [(Debt/Equity) X (RA - (RD * (1 - tax)))]
= 9.12 + [3.1 X (9.12 - (10 X (1 - 0.40)))]
= 9.12 + (3.1 X (9.12 - 6))
= 9.12 + (3.1 X 3.12)
= 9.12 + 9.672
= 18.79%
Therefore, the cost of equity after refinancing is 18.79%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.