Question 25 -Use the following to answer the questions below. A company must dec
ID: 461027 • Letter: Q
Question
Question 25 -Use the following to answer the questions below. A company must decide on the type of equipment to buy in order to manufacture a new product line. The company can purchase an all-purpose machine, with fixed costs amounting to $20,000 per year, and it will cost $40 / unit to produce the new line on this machine. It can also buy a special-purpose machine, with fixed costs of $50,000 per year, and the per unit cost on this machine is $30. Refer to the instruction above. What does the company save for the year by selecting this low-cost option (for annual requirements of 5,000 units)?
Question 25 options:
$15,000
$5,000
$10,000
$20,000
Explanation / Answer
Option(d) - Total cost on all purpose machine for 5000 units = 20000+(5000*40)
=20000+200000
=220000
Total cost associated with special purpose machine for 5000 units = 50000+(5000*30)
= 50000+150000
= 200000
Savings = costs associated with all purpose machine - costs associated with special purpose machine
= 220000-200000 = 20000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.