Callen Corp uses a normal job order costing system with manufacturing overhead a
ID: 2487367 • Letter: C
Question
Callen Corp uses a normal job order costing system with manufacturing overhead applied to products on the basis of machine hours. For the upcoming year, Callen Corp estimated total manufacturing overhead cost at $270,000 and total machine hours of 45,000. During the year actual manufacturing overhead incurred was $258,750 and 46,600 machine hours were used
. a. Calculate the predetermined overhead rate.
b. Calculate how much manufacturing overhead will be applied to production.
c. Is overhead over- or underapplied? By how much?
d. What account should be adjusted for over- or underapplied overhead? Should the balance be increased or decreased?
Explanation / Answer
a. Predetemined overhead rate
= Estimated total manufacturing overhead / Estimated total machine hours
= $270,000 / 45,000 machine hours
= $6 per machine hour
b. Manufacturing overhead applied
= Predetermined overhead rate x Actual machine hours used
= $6 x 46,600 machine hours
= $279,600
c. Overhead is over-applied because the amount of actual manufacturing overhead incurred is less than the amount of manufacturing overhead applied.
Over-applied manufacturing overhead = Applied overhead - Actual overhead incurred
= $279,600 - $258,750
= $20,850
d. The cost of goods sold should be adjusted for the over-applied overhead.
Cost of goods sold should be decreased.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.