On January 3, 2014, Austin Crop. purchased 25% of the voting common stock of Gai
ID: 2489247 • Letter: O
Question
On January 3, 2014, Austin Crop. purchased 25% of the voting common stock of Gainsville Co., paying $2,000,000. Austin decided to use the equity method to account for this investment. At the time of the investment, Gainsville's total stockholder's equity was $6,000,000. Austin gathered the following information about Gainsville's assets and liablilities: For all other assets and liabilities, book value and fair market value were equal. Any excess of cost over tair attributed to goodwill, which has not been impaired. what is the amount of goodwill associated with the investment? Investment $2m - 0.25 (BV 6m + FMV 100+300+400)=Gw 300KExplanation / Answer
GOOWILL TO BE RECOGNISED
= $2000000 - 25%($6000000 + $100000 + $300000 + $400000)
= $2000000 - 25% * $6800000
= $2000000 - 1700000
= $300000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.