Ng Corporation produces and sells only one product; its selling price is $120 an
ID: 2489340 • Letter: N
Question
Ng Corporation produces and sells only one product; its selling price is $120 and its variable cost is $96 per unit. The company’s monthly fixed expense is $42,000.
Using the equation method, determine the unit sales that are required to earn a target profit before tax of $6,000.
Using the formula method, determine for the dollar sales that are required to earn a target profit before tax of $7,000.
Using the formula method, calculate the number of units that need to be sold to earn an after-tax income of $9,000, assuming a tax rate of 25%.
Required: 1.Using the equation method, determine the unit sales that are required to earn a target profit before tax of $6,000.
Explanation / Answer
Selling price per unit = 120
Variable cost per unit = 96
Contribution per unit = 120-96 i.e 24 per unit
Fixed cost = 42000
Desired sales = Desired proft + Fixed cost / Contribution per unit
= 6000+42000/24 i.e 2000 units
2) Desired sales = 42000+7000/24 i.e 2041.667 units
3) Desired sales = 42000+12000/24 i.e 2250 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.