Direct Materials Variances Tip Top Corp. produces a product that requires 16 sta
ID: 2489593 • Letter: D
Question
Direct Materials Variances
Tip Top Corp. produces a product that requires 16 standard gallons per unit. The standard price is $11.5 per gallon. If 5,700 units required 93,900 gallons, which were purchased at $11.04 per gallon, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
a. Direct materials price variance $______
b. Direct materials quantity variance $______
c. Direct materials cost variance $______
Explanation / Answer
direct material price variance = (Actual cost incurred - standard cost) x Actual quantity of units purchased
= $ (11.04-11.5)*93,900
= $ -0.46*93,900
= $ -43,194
material quantity variance = (Actual quantity used - Standard quantity used) x Standard cost per unit
= (93,900-91,200)*$ 11.5
= 2,700*$ 11.5
= $ 31,050
material cost variance = (SQ x SP) - (AQ x AP)
= (91200*11.5)-(93,900*11.04)
= $ 12,144
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.