Complete the below table to calculate the price of a $1.5 million bond issue und
ID: 2490391 • Letter: C
Question
Complete the below table to calculate the price of a $1.5 million bond issue under each of the following independent assumptions (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.Enter your answers in whole dollars.):
1. Maturity 15 years, interest paid annually, stated rate 8%, market rate 12%
Table values are based on:
2. Maturity 9 years, interest paid semiannually, stated rate 10%, market rate 12%
3. Maturity 5 years, interest paid semiannually, stated rate 12%, market rate 10%
4. Maturity 15 years, interest paid semiannually, stated rate 8%, market rate 10%
5. Maturity 15 years, interest paid semiannually, stated rate 8%, market rate 12%
n= i=Explanation / Answer
Answer:
Price of a bond = Present value of interest payments + Present value of principle
Interest amount = Par value * stated rate
1.
Interest = $1500000* 8% = $120000
PV of interest payment = $120000 * PVIFA(12%,15)
PV of principle = $1500000 * PVIF (12%,15)
2.
Interest = $1500000*10% = $150000
PV of interest payment = $150000 * PVIFA (6%,18)
PV of Principle = $1500000 * PVIF (6%,18)
3.
Interest = $1500000 * 12% = $180000
PV of interest payment = $180000 * PVIFA (5%,10)
PV of Principle = $1500000 * PVIF (5%,10)
4.
Interest = $1500000 * 8% = $120000
PV of interest payment = $120000 * PVIFA (5%,30)
PV of Principle = $1500000 * PVIF (5%,30)
5.
Interest = $1500000 * 8% = $120000
PV of interest payment = $120000 * PVIFA (6%,30)
PV of Principle = $1500000 * PVIF (6%,30)
Note: Since no table is provided, i have rounded up factor value upto 5 decimal places.
n = 15 years I = 12%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.