Applying the Cost of Goods Sold Model Shippington Sales sells a single product.
ID: 2491778 • Letter: A
Question
Applying the Cost of Goods Sold Model
Shippington Sales sells a single product. At the beginning of the year, Shippington had 120 units in stock at a cost of $6 each. During the year, Shippington purchased 850 more units at a cost of $6 each and sold 210 units at $13 each, 250 units at $15 each, and 360 units at $14 each.
Required:
1. Using the cost of goods sold model, what is the amount of ending inventory and cost of goods sold?
2. What is Shippington's gross margin for the year?
$
Explanation / Answer
Answer:1 Ending inventory=150*6=900
COGS=(210+250+360)*$6=4920
Answer:2 Gross margin=Sale-COGS
=[210*13+250*15+360*14]-4920
=11520-4920
=6600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.