Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current
ID: 2492257 • Letter: H
Question
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to manufacture the required 67,000 units of RX5 follows.
Direct materials and direct labor are 100% variable. Overhead is 80% fixed. An outside supplier has offered to supply the 67,000 units of RX5 for $19.00 per unit.
Calculate the incremental costs of making and buying component RX5.
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to manufacture the required 67,000 units of RX5 follows.
Explanation / Answer
Per unit cost of each component = $ 19
The Incremental cost of buying the component = 67000 x 19 = $1273000
The Incremental cost of Making
Overhead is 20% variable = VAriable overhead cost per unit = 10x20% = $2
units produced = 67000
Variable overhead = 67000x2 = $134000
Direct material = 67000x5 = $335000
Direct labour = 67000x9 = $603000 (Since both direct material and direct labour are 100% variable)
Total Incremental cost of making = 134000+335000+603000 = $1072000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.