On January 1, 2016, Green Corporation purchased 2 of the outstanding voting comm
ID: 2492631 • Letter: O
Question
On January 1, 2016, Green Corporation purchased 2 of the outstanding voting common stock of Gold Company The book value of the acquired shares was The excess of cost over book life of attributable to an asset on Gold's books that was undervalued and had a remaining useful five years. For the year ended December 31, 2016. Gold reported net income of$126,ooo and paid cash dividends of $25,900. the carrying value of Green's investment in Gold at December 31. 2016? O $326426. O $300,400. O $321.526. O $293,666.Explanation / Answer
Book value of acquired shares = $275,900
Consideration paid for acquisition = $300,400
Value of intangible asset = $300,000 - $275,900 = $24,500
Remaining life of intangible asset = 5 years
Amortisation of Intangible asset for the year 2016 = $24,500/5 = $4,900
Investment in Gold company; January 1, 2016
$ 300,400.00
Less: Amortisation of Intangible assets
-$ 4,900.00
Add: Share in net income of Gold company
$126,000 * 26%
$ 32,760.00
Less: Share in cash dividend paid
$25,900 * 0.26
-$ 6,734.00
Investment in Gold company; December 31, 2016
$ 321,526.00
Hence, Answer is $321,526
Investment in Gold company; January 1, 2016
$ 300,400.00
Less: Amortisation of Intangible assets
-$ 4,900.00
Add: Share in net income of Gold company
$126,000 * 26%
$ 32,760.00
Less: Share in cash dividend paid
$25,900 * 0.26
-$ 6,734.00
Investment in Gold company; December 31, 2016
$ 321,526.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.