On January 1, 2016, Green Corporation purchased 25% of the outstanding voting co
ID: 2595926 • Letter: O
Question
On January 1, 2016, Green Corporation purchased 25% of the outstanding voting common
stock of Gold Company for $250,000. The book value of the acquired shares was $200,000.
The excess of cost over book value is attributable to an intangible asset on Gold's books that
was undervalued and had a remaining useful life of five years. For the year ended December
31, 2016, Gold reported net income of $100,000 and paid cash dividends of $20,000. What
is the carrying value of Green's investment in Gold at December 31, 2016?
A. $277,500
B. $250,000
C. $270,000
D. $267,500
Explanation / Answer
Investment in Gold Company as on January 1, 2016 = 250000
Less: Depreciation in assets of Gold company = 50000/5 *25% = 2500
Add: Share in cash dividend = 20000*25% = 5000
Add: Share in net income = 100000*25% = 25000
The carrying value of Green's investment in Gold at December 31, 2016 = 277500
Answer is A. $277,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.