The Kaumajet Factory produces two products - table lamps and desk lamps. It has
ID: 2493326 • Letter: T
Question
The Kaumajet Factory produces two products - table lamps and desk lamps. It has two separate departments - finishing and production. The overhead budget for the finishing department is $550,000, using 500,000 direct labor hours. The overhead budget for the production department is $400,000 using 80,000 direct labor hours. If the budget estimates that a desk lamp will require 1 hours of finishing and 2 hours of production, what is the total amount of factory overhead to be allocated to desk lamps using the multiple production department factory overhead rate method with an allocation base of direct labor hours, if 26,000 units are produced? A. $540,000 B. $187,200 C. $475,000 D. $288,600
Explanation / Answer
Predetermined rate for allocating overhead of Finishing department = $550000 / 500000 hours = $1.10 / hour
Predetermined rate for allocating overhead of Production department = $400000 / 80000 hours = $5 / hour
Budgeted Overhead cost to be allocated to one lamp = 1 hour x $1.10/hour + 2 hours x $5/hour = $11.10
For 26000 lamps, the total factor overhead to be allocated = 26000 x $11.10 = $288600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.