The Kaumajet Factory produces two products - table lamps and desk lamps. It has
ID: 2526508 • Letter: T
Question
The Kaumajet Factory produces two products - table lamps and desk lamps. It has two separate departments - Finishing and Production. The overhead budget for the Finishing Department is $391,158, using 210,300 direct labor hours. The overhead budget for the Production Department is $596,850 using 86,500 direct labor hours.
If the budget estimates that a table lamp will require 2 hours of finishing and 5 hours of production, how much factory overhead will the Kaumajet Factory allocate to each unit of table lamp using the multiple production department factory overhead rate method with an allocation base of direct labor hours?
a.$6.90
b.$79.95
c.$11.42
d.$38.22
Explanation / Answer
Solution:
Overhead rate - Finishing department = Budgeted overhead / Budgeted direct labor hours
= $391,158 / 210300 = $1.86 per hour
Overhead rate - Production department = $596,850 / 86500 = $6.90 per direct labor hour
Overhead to be allocated to each unit of table lamp = (Hour in finishing * Allocation rate of finishing) + (Hours in production department * Allocation rate of production department)
= (2 * $1.86) + (5*$6.90) = $38.22
Hence option d is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.