QUESTION 1 The management of Heider Corporation is considering dropping product
ID: 2494909 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
The management of Heider Corporation is considering dropping product J14V. Data from the company's accounting system appear below:
Sales
$920,000
Variable expenses
$388,000
Fixed manufacturing expenses
$370,000
Fixed selling and administrative expenses
$250,000
In the company's accounting system all fixed expenses of the company are fully allocated to products. Further investigation has revealed that $233,000 of the fixed manufacturing expenses and $194,000 of the fixed selling and administrative expenses are avoidable if product J14V is discontinued. What would be the effect on the company's overall net operating income if product J14V were dropped?
Overall net operating income would increase by $88,000.
Overall net operating income would increase by $105,000.
Overall net operating income would decrease by $88,000.
Overall net operating income would decrease by $105,000.
7 points
QUESTION 2
A customer has requested that Inga Corporation fill a special order for 2,800 units of product K81 for $32 a unit. While the product would be modified slightly for the special order, product K81's normal unit product cost is $17.70:
Direct materials
$ 5.20
Direct labor
3.00
Variable manufacturing overhead
2.30
Fixed manufacturing overhead
7.20
Unit product cost
$17.70
Direct labor is a variable cost. The special order would have no effect on the company's total fixed manufacturing overhead costs. The customer would like modifications made to product K81 that would increase the variable costs by $1.30 per unit and that would require an investment of $16,000 in special molds that would have no salvage value.
This special order would have no effect on the company's other sales. The company has ample spare capacity for producing the special order. If the special order is accepted, the company's overall net operating income would increase (decrease) by:
$(2,600)
$40,560
$16,200
$(15,700)
The management of Heider Corporation is considering dropping product J14V. Data from the company's accounting system appear below:
Sales
$920,000
Variable expenses
$388,000
Fixed manufacturing expenses
$370,000
Fixed selling and administrative expenses
$250,000
Explanation / Answer
Requirement 1)
Overall net operating income if product is not dropped = (920000 - 388000 - 370000 -250000) = (88000)
Fixed Manufacturing Expense = 370000 -233000 = $ 137000 remaining if product is dropped
Fixed selling and administrative expenses = 250000 - 194000 = $ 56000 remaining if product is dropped
137000 + 56000 = 193000 loss in expenses if product is dropped
193000 - 88000 = $ 105000 decrease
Requirement 2)
Unit product cost = $ 10.50
Additional variable cost = $ 1.30
Total Product cost = $ 11.80
Selling Price = $ 32
Total unit cost = $ 11.80
Contribution per unit = $ 20.20
Order received = 2800 units
Contribution per unit = $ 20.20
Total Contribution = $ 56560
Investment in Special molds = $ 16000
Increase in income = $ 40560
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.