Examine the table Demand Schedule for Gadgets. The market for gadgets consists o
ID: 2495655 • Letter: E
Question
Examine the table Demand Schedule for Gadgets. The market for gadgets consists of two producers, Margaret and Ray. Each firm can produce gadgets at a marginal cost of $0. The table shows the market demand schedule for gadgets. Suppose that these two producers have formed a cartel and are maximizing total industry profits. If Margaret decides to cheat on the agreement and sell 100 more gadgets, Margaret's quantity effect will be a(n):
A. decrease in profit of $250.
B. increase in profit of $150.
D. decrease in profit of $400.
A. decrease in profit of $250.
B. increase in profit of $150.
C. increase in profit of $400.D. decrease in profit of $400.
Explanation / Answer
In cartel,they were producing Q=500(250 each) at price=5 to maximize revenue=500(5)=2500
If Margaret cheats and sells 100 more at price=4,he gets additional profit of 100(4)=400
So there is increase in profit of 400 $
Hence correct option is C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.