Suppose that a car factory initially hires 1,200 workers at $50 per hour and tha
ID: 2495788 • Letter: S
Question
Suppose that a car factory initially hires 1,200 workers at $50 per hour and that each worker works 40 hours per week. Then the factory unionizes, and the new union demands that wages be raised by 20 percent. The firm accedes to that request in collective bargaining negotiations but then decides to cut the factory’s labor force by 25 percent due to the higher labor costs.
Instructions: Enter your answers as whole numbers.
a. What is the new union wage? $.
How many workers does the factory employ after the agreement goes into effect? .
b. How much in total did the factory’s workers receive in wage payments each week before the agreement?
$.
How much do the factory’s remaining workers receive in wage payments each week after the agreement?
$.
c. Suppose that the workers who lose their jobs as a result of the agreement end up unemployed. By how much do the total wages received each week by the initial 1,200 workers (both those who continue to be employed at the factory and those who lose their jobs) change from before the agreement to after the agreement?
Total wages (Click to select)risefall by $.
d. If the workers who lose their jobs as a result of the agreement end up making $15 per hour at jobs where they work 40 hours per week, by how much do the total wages received each week by the initial 1,200 workers change from before the agreement to after the agreement?
Total wages (Click to select)risefall by $.
Explanation / Answer
a. New union wage = $ 50 + 20% of $ 50 = $ 50 + $ 10 = $ 60
Initially there are 1,200 workers after agreement 25% people lose their job i.e. 1200 - 25% of 1200
= 1200 - 300 = 900 workers
b. Total wage received by workers before agreement
= 1200 workers X $ 50 per hour X 40 hours per week = $ 2,400,000
Total wage received by the remaining workers after agreement
= 900 workers X $ 60 per hour X 40 hours per week = $ 2,160,000
c. Total wage fall by $ 240,000 i.e. ( $ 21,60,000 - $ 24,00,000)
d. Total wages before agreement = 1200 workers X $ 50 per hour X 40 hours per week = $ 24,00,000
Total wages after agreement = 900 X $ 60 X 40 hours per week + 300 X $ 15 X 40 hours per week
= 21,60,000 + 1,80,000 = $ 23,40,000
Therefore, Total wages fall by $ 60,000 i.e. ($ 23,40,000 - $ 24,00,000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.