Bert Corporation is considering an investment in equipment for $400,000. Data re
ID: 2496989 • Letter: B
Question
Bert Corporation is considering an investment in equipment for $400,000. Data related to the investment are as follows:
Income Before
Depreciation
Year Taxes
---- ----------------
1 $150,000
2 150,000
3 150,000
4 150,000
5 150,000
The discount rate is 14 percent and the tax rate is 40 percent.
Bert uses the straight-line method of depreciation for tax purposes. The depreciable life of the equipment is five years with no salvage value. Assume that a full year of depreciation is taken in each of the five years.
Calculate the internal rate of return.
Explanation / Answer
Tax rate is 40%
150000*40%=60000
Depreciation=150000/5=30000
EBIT=150000
EAT =150000-60000-30000=60000
Internal rate of return=400000-(60000/(1+14%))+60000/(1+14%)square+60000/(1+14%)qube+60000/(1+14%)to the power of four
IRR=400000-52631.57+46168.05+40499.50+35526
IRR =$225174.79
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.