When the market rate of interest was 12%, Patel Corporation issued $1,000,000, 1
ID: 2498275 • Letter: W
Question
When the market rate of interest was 12%, Patel Corporation issued $1,000,000, 11%, 10-year bonds that pay interest annually. The selling price of this bond issue was
a. $ 321,970
b. $1,000,000
c. $ 943,494
d. $621,524
This is my third time posting this question and I am not clear of how each person came up with market rate of interest from the 12%. I understand how they came up with 110,000 (1,000,000* 11%), but I do not understand how to come up with the 5.650. Please help me understand this calculation. I am getting so frustated.
Explanation / Answer
Selling price of bond = Present value of Interest payments + Present value of face value to be redeemed on maturity
Market return is 12%.It means that the investments in market are paying on an average 12% interest and hence, the interest and face value shall be discounted by this rate to get the selling price of bond.
Annual interest payment = $1,000,000 * 0.11 = $110,000
Present value of annuity of $110,000 = $110,000 * ( 1 - 1.12-10)/0.12 = $110,000 * 5.6502 = $621,524
Present value of redemption value = $1,000,000 / 1.1210 = $321,970
Selling price of bond issue = $621,524 + $321,970 = $943,494
Hope this will solve your confusion.
Here i would like to explain you further that the bond is paying 11% interest whereas other investments are giving 12% interest. Due to this, investors will not pay the face value of bonds and would like to buy the bonds only if they get some discount. Hence, bonds of $1,000,000 will sell at discount for $943,494.
If the market return is less than the bond rate then the bond shall sell at premium.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.