When the mass descends the kinetic energy of the pulley changes-by J. 0 11 166 4
ID: 1408600 • Letter: W
Question
When the mass descends the kinetic energy of the pulley changes-by J. 0 11 166 425 490 A harmonic oscillator is made of a 0.5 kg mass, attached to a spring of force constant 200 N/m. The mass moves on a level, frictionless surface. The X-coordinate of the mass is measured from the relaxed length of the spring and is positive for a stretch. The spring is initially compressed 0.1 m. The frequency of vibration of this oscillator H_z. J.18 63.7 45.0 20.0 11.5 The amplitude of the oscillation will be n. 20 2 0.1 0.01 3.18 When the mass passes through its equilibrium position, its speed wil be m/s. 0 200 400 100 40 When the mass is at its initial position, its acceleration is m/s^2. 0 200 100 40 When the mass passes through the unstretched position of the spring, it. acceleration is m/s^2. 0 200 400 100 40Explanation / Answer
m =0.5 kg, k =200 N/m
21) w = 2pi*f = (k/m)^0.5
f = (1/6.28)(200/0.5)^0.5 =3.185 Hz
correct option is (A)
22) A =0.1 m
correct option is (c)
23) v = Aw =0.1*2*3.14*3.185 =2 m/s
correct option is (B)
24) a =0
correct option is (A)
25) a =Aw^2 = 0.1*(2*3.14*3.185)^2 =40 m/s^2
correct option is (E)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.