Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics.

ID: 2498316 • Letter: E

Question

Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics. It is considering the purchase of a new computer-aided design and manufacturing machine for $430,100. The company believes that with this new machine it will improve productivity and increase quality, resulting in an increase in net annual cash flows of $113,648 for the next 6 years. Management requires a 10% rate of return on all new investments. (Refer the below table)

Calculate the internal rate of return on this new machine. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 10.)



b. Should the investment be accepted?

Internal rate of return %

Explanation / Answer

a) Cash Outflow -430100 Net cash Inflow 113648 Number of years 6 Required rate of return 10% = 0.10 NPV = R * (1 -( 1 + i) -n) / I - Initial Cost          = 113648 * ( 1 - (1.10)-6)/0.10 - 430100          = 113648 * ( 1 - 0.5645)/0.10 - 430100          = 113648 * (0.4355/ 0.10) - 430100           = 113648 * 4.355 - 430100           = 494837.04 - 430100           = 64837.04 Now IRR is where NPV = 0 , At 10% , NPV is positive , hence lets try at i= 15% = 0,15 NPV = R * (1 -( 1 + i) -n) / I - Initial Cost          = 113648 * ( 1 - (1.15)-6)/0.15 - 430100          = 113648 * ( 1 - 0.4323)/0.15 - 430100          = 113648 * (0.5677/ 0.15) - 430100           = 113648 * 3.785 - 430100           = 430120 - 430100           = 20 This is closest to 0 , hence IRR = 15% b) The project should be accepted as its IRR is higher than the required rate of return

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote