On January 4, Year 1, Barber Company purchased 5,000 shares of Convell Company f
ID: 2498553 • Letter: O
Question
On January 4, Year 1, Barber Company purchased 5,000 shares of Convell Company for $59,500 plus a broker's fee of $1,000. Convell Company has a total of 25,000 shares of common stock outstanding and it is presumed the Barber Company will have a significant influence over Convell. During each of the next two years, Convell declared and paid cash dividends of $0.85 per share, and its net income was $72,000 and $67,000 for Year 1 and Year 2, respectively. What is the book value of Barber's investment in Convell at the end of Year 2?
$87,300.
$52,000.
$79,800.
$60,500.
$88,300.
Explanation / Answer
Number of shares purchased =5000
Cost of the shares =$59,500.
Brokers fee=$1,000.
Total shares of convell company =25,000 shares.
% of holding Barber has in Convell =5000/25,000
=20%.
As Barber has significant influence over concell equity method of accounting is used for calculating value of holding in Convell.
Cost of purchase of shares =$59,500+broker's fee $1,000.
=$59,500+$1,000
=$60,500-------(1)
As the equity method is used income is recognized as it is earned by convell company for year1 =$72,000 * 20%
=$14,400.
This is credited to the investment account and when dividend is declared the same is reduced from the income = 5000*0.85
=$4,250.
=$14,400 -$4,250
=$10,150.-----------(2)
Therefore value of the investment at the end of year 1 = (1)+(2)
=$70,650.
Applying the same principle as above for year 2
Value of the investment = Value of the investment at end of Year 1+Income for year 2 - Dividend if any declared for year 2
=$70,650 +20% of$67,000 - $4,250
=$79,800.
Therefore answer is option c. i.e., =$79,800.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.