Target Costing Oregon Equipment Company wants to develop a new log-splitting mac
ID: 2498662 • Letter: T
Question
Target Costing
Oregon Equipment Company wants to develop a new log-splitting machine for rural homeowners. Market research has determined that the company could sell 6,000 log-splitting machines per year at a retail price of $700 each. An independent catalog company would handle sales for an annual fee of $2,000 plus $50 per unit sold. The cost of the raw materials required to produce the log-splitting machines amounts to $80 per unit.
If company management desires a return equal to 10 percent of the final selling price, what is the target conversion and administrative cost per unit? Round answer to the nearest cent.
$Answer
Explanation / Answer
Target profit = $700 x 10% = $70
Selling and marketing expenses = $50 + ($2000/6000)= $50.33
Gross profit needs to be $70 +$50.33 = $120.33
Target cost at 6000 units = $700-$120.33= $579.67 per unit
This includes materials cost of $80 per unit.
Hence, target conversion and administrative cost per unit = $579.67 - $80 = $499.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.