Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person walks in the following pattern: 5.8 km north, then 1.9 km west, and fin

ID: 250063 • Letter: A

Question

A person walks in the following pattern: 5.8 km north, then 1.9 km west, and finally 6.0 km south. Construct the vector diagram that represents this motion and from it find how far and in what direction a bird would fly in a straight line from the same starting point to the same final point. Choose cast as the +x direction. A car travels a distance of 80 km. For the first 30 minutes it is driven at a constant speed of 80 km/hr. The motor begins to vibrate and the driver reduces the speed to 40 km/hr for the rest of the trip. What is the average speed for the entire trip

Explanation / Answer

2) Total distance = 80 km
80 km/hour * 30 minutes (1/2 hour) = 40 km
Therefore; there are 40 km left to travel when the driver reduces speed.
At 40 km/hr; it will require 1 hour to travel this remaining 40 km
This means that the entire trip required 1 hour and 30 minutes
Total distance = 80 km
Total time = 1.5 hour
Average speed = Total distance [divided by] Total time
Average speed = 80 km / 1.5 hr
Average speed = 53.3 km/hr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote